ZÁZNAM
Z JEDNÁNÍ II. OBOROVÉ KONFERENCE
NESTÁTNÍCH NEZISKOVÝCH ORGANIZACÍ PŮSOBÍCÍCH V SOCIÁLNÍ
A ZDRAVOTNĚ SOCIÁLNÍ OBLASTI

PRAHA, EVANGELICKÁ TEOLOGICKÁ FAKULTA UK
30. KVĚTNA 1998

Hlavní téma konference: Dodržování práv člověka

Pořadatelem II. oborové konference NNO působících v sociální a zdravotně sociální oblasti byla Stálá komise oborové konference (SKOK), která získala mandát I. oborové konference konané ve dnech 29.-30. listopadu 1996 v Kongresovém centru v Praze.
SKOK tvořilo 11 zástupců z občanských sdružení, účelových zařízení církví a nadací. Vzhledem k tomu, že komise neměla vyčleněny žádné prostředky na provoz, pracovala v mezidobí na principu dobrovolnosti a o administrativní náklady se zastupující NNO dělily. Princip dobrovolnosti byl uplatněn i při pořádání II. oborové konference. Přípravné práce vykonali členové SKOK. Občerstvení připravili klienti občanského sdružení Fokus Praha. Při organizaci konference pomáhali dobrovolníci. Část nákladů na provoz uhradila Česká rada humanitárních organizací.

II. oborové konference NNO působících v sociální a zdravotně sociální oblasti se zúčastnilo 90 osob. Konferenci zahájil profesor ThDr. Jan Heller z Evangelické teologické fakulty UK výkladem nápisu na starobylé pečeti fakulty: „Sapere - Agere - Loqui", tedy stávat se moudrým, pak teprve jednat a nakonec mluvit.

Dopolední program moderoval Pavel Novák z občanského sdružení Fokus Praha. Program konference otevřel předseda SKOK PhDr. Karel Schwarz z Diakonie Českobratrské církve evangelické zprávou o činnosti SKOK za uplynulé období. Zdůraznil, že hlavní náplní byla součinnost s ministerstvem práce a sociálních věcí při zpracování tezí věcného záměru zákona o sociální pomoci a koordinace pomoci při povodních na Moravě v létě 1997 a při odstraňování následků škod, které tyto povodně způsobily. SKOK hájil zájmy NNO. NNO se staly součástí života společnosti. Jejich kredit vůči státní správě výrazně vzrostl.

Dopoledního jednání v plénu se zúčastnila náměstkyně ministra práce a sociálních věcí PhDr. Běla Hejná, která s účastníky diskutovala o návrhu zákona o sociální pomoci, zejména o kritériích určování stupně postižení, na něž účastníci kriticky poukazovali. Navrhované částky jsou nízké, valorizace nestačí. Sociální situaci občanů se zdravotním postižením zhoršuje zvyšování cen energií a nájemného. Diskutovalo se rovněž o rané péči v souvislosti s kompetencemi MPSV a MZd, neboť na děti od narození do 3 let se nevztahuje sociální péče. Paní náměstkyně vyslovila přání, aby konference pověřila skupinu složenou ze zástupců NNO působících v sociální oblasti, na kterou by se mohli pracovníci MPSV při tvorbě zákonů a vyhlášek obracet. NNO by měly spolupracovat i při formulaci chystaného zákona o obcích.

JUDr. Hana Frištenská, tajemnice Rady pro nestátní neziskové organizace při Úřadu vlády ČR, referovala o zasedání vlády dne 27.5.1998 k předmětu rozdělení Národního investičního fondu (NIF). Usnesením vlády se otevírá prostor pro zvýšení základního jmění nadací, z jehož výnosů bude možné financovat projekty v oblasti sociální. Horizont rozdělení těchto prostředků spadá do prvního čtvrtletí 1999. Informace: www.vlada.cz

Na okraj věcného návrhu zákona o sociální pomoci promluvila MUDr. Milena Černá z Výboru dobré vůle-Nadace Olgy Havlové. Zákon by měl přispět k větší míře integrace lidí se zdravotním postižením. Je třeba dodržet princip financování na klienta místo financování na instituce, který přináší rovné podmínky pro státní a nestátní poskytovatele sociálních služeb a možnost výběru pro ty, kdo jsou na poskytování sociálních služeb poskytování sociálních služeb a sociální intervence je v současnosti nedostatečné.

Písemné připomínky k návrhu zákona o sociální pomoci zaslali:
- Správní rada Moravskoslezské regionální nadace, Krnov
- Klub Downova syndromu, Jablonec nad Nisou,
- Sdružení pro komplexní péči při DMO, Praha 1,
- Centrum pro rozvoj péče o duševní zdraví, Praha 5,
- Středisko křesťanské pomoci, Pardubice.

Tyto připomínky budou po zpracování předány MPSV k využití.

„Povodně - nová zkušenost neziskového sektoru„ byly tématem referátu mgr. Milana Lipnera ze Slezské diakonie v Českém Těšíně. NNO se ukázaly jako flexibilní, schopné koordinace a schopné podřídit se zákonem stanoveným podmínkám. Je legitimní názor, aby NNO spolupůsobily v rámci celostátního systému při odstraňování následků hromadných neštěstí. Ve spolupráci s Charitou, Diakonií, vybranými nadacemi a  CO se tato součinnost připravuje.

V bloku zpráv z regionů vystoupili zástupci Brněnské asociace nevládních organizací BANO, Moravskoslezské regionální nadace, Centra komunitní práce z Ústí nad Labem, Střediska křesťanské pomoci v Pardubicích, Společnosti lidí dobré vůle ve Zlíně, Sdružení AIDS pomoc a nadace „Pomoc dětem" z Havířova. Dne 31.10.1998 se bude konat konference místních komunitních NNO. - Organizace sdružující oborově zaměřené NNO se stanou součástí Rady neziskových organizací (RANO). Její ustavení se předpokládá na podzim 1998 za organizační pomoci Informačního centra nadací (ICN). Účastníci konference souhlasili s návrhem, aby se příprav RANO za sociální a zdravotně sociální oblast účastnili nově zvolení členové SKOK.

V diskusi byly nejčastější stížnosti na systém přidělování státních dotací NNO. Účastníci obdrželi informaci, že se připravuje usnesení vlády o změně pravidel financování. Tím, že je financování limitované a nejisté, chybí koncepce dlouhodobých sociálních programů. Proto účastníci konference navrhli, aby při SKOK vznikla pracovní skupina pro sociální politiku.

Vzhledem k diskutované otázce lidských práv v sociální oblasti bylo navrženo založení skupiny pro dodržování práv člověka zejména dětí, mládeže, starších lidí, lidí s duševními nemocemi, těžce nemocných, menšin a dalších ohrožených osob. Zástupci Střediska křesťanské pomoci Pardubice např. požadovali začlenění dodatku do Ústavy ČR o likvidaci bezdomovství (právo všech lidí na bydlení).

Z dalších připomínek vzešel návrh na vytvoření pracovní skupiny pro postavení neziskového sektoru ve společnosti a jeho financování v rámci SKOK. Účastníci se shodli na tom, že je nutná výměna informací mezi SKOK a regiony a také přenášení informací o tom, co se děje v NNO, hromadným sdělovacím prostředkům.


Práce ve skupinách (kráceno)

Skupina I. - Služby podporující nezávislý život - Pavel Novák, Jan Hutař

1) Mezi služby podporující nezávislý život skupina zařadila: osobní asistenci, chráněné bydlení, chráněné dílny, podporované zaměstnání, asistenční služby. Tyto služby spojují obecné cíle: podporu nezávislého života a zajištění podmínek nezbytných k životu. Cílovou skupinou jsou dospělí se zdravotním postižením.

Osobní asistence: Obsahem péče je zajištění běžných životních úkonů u osob s velmi těžkým postižením mobility, a to 24 hodin denně. Bez osobní asistence by tyto osoby byly odkázány na trvalou ústavní péči.

Chráněné bydlení: Podpora v bydlení je služba, která poskytuje pomoc a trénink soběstačnosti a samostatnosti osob s výhledem jejich nezávislého a samostatného bydlení.

Chráněné dílny: slouží k podpoře pracovního uplatnění (služba zaměřená na trénink pro zapojení do pracovního procesu, podpora ekonomické soběstačnosti, podpora aktivit za účelem seberealizace). Cílová skupina: osoby se zdravotním postižením, osoby dlouhodobě nezaměstnané bez nároku na podporu.

Podporované zaměstnávání: Zaměstnání s určitou mírou podpory, ale v reálném prostředí (dlouhodobě či tréninkově - přechodné zaměstnání).

Asistenční služby: pomáhají osobám žít ve vlastním domácím prostředí (údržba domácnosti, pomoc při zajištění stravy, hygieny, ad.), studovat nebo zapojit se do práce a tím zcela nahradit jinak většinou nutnou ústavní péči. Dále je zajišťován kontakt klienta se společenským prostředím, zejména poskytováním pomoci při doprovodu, dopravě, tlumočení, předčítání a jiných aktivitách, umožňující osobám žít produktivní a aktivní život.

2) Skupina formulovala úkoly a funkci SKOK: - zaštítit NNO v sociálně zdravotní a sociální oblasti - připomínkovat legislativu týkající se sociálně zdravotní péče a role NNO v této péči - lobbovat za NNO - iniciovat pracovní skupiny na dílčí témata i na formulování role NNO - informovat NNO o činnostech, které SKOK provádí, o záležitostech důležitých pro NNO působící v humanitární oblasti.

Skupina II. - Poradenství a sociální terapie - Milan Lipner

1) S ohledem na nezbytný servis pro SKOK skupina navrhla, aby jedna z organizací, ze kterých jsou zástupci ze SKOK, měla zaměstnance, který by plnil úlohu sekretáře (tajemníka) SKOK; je však třeba nalézt grant na jeho plat a administrativní náklady. Priority SKOK: - zákon o sociální pomoci a prováděcí vyhlášky - daňové zákony - zákon o obcích - zákon o podpoře bydlení - dotační pravidla - výměna informací - způsoby financování - publicita a propagace - kontakty s vládou a parlamentem.

2) V zákoně o sociální pomoci je třeba: - zakotvit termín „bezdomovec" - i jiné používané pojmy přesně definovat - u akreditačních podmínek umožnit lidem, kteří nemají požadované vzdělání, aby v určité lhůtě (např. 5 let) byli povinni si vzdělání doplnit; při nesplnění, ztráta akreditace - ve vyjmenovaných profesích postačí k uznání kvalifikace dostatečně dlouhá praxe - aby se zabránilo diskriminaci, je třeba pojmenovat specifickou péči o osoby opouštějící dětské domovy, psychiatrické léčebny aj. („azylové domy" pro ně nejsou vhodné).

Skupina III. - Svépomocné skupiny - Milena Černá

Svépomocné skupiny sdružují osoby, jejich rodiny a přátele, kteří mají určité onemocnění, sociální odlišnost či zdravotní postižení, za účelem sdílení zkušeností a vzájemné podpory. Tvoří cestu k integraci, dodávají sebevědomí a působí proti společenské izolaci. Zbavují okolí předsudků i pocitu výlučnosti určitého problému. Využívají potenciálu aktivních lidí. Zvyšují kvalitu života: - zlepšováním komunikace mezi zúčastněnými - dodáváním informací - preventivním působením - účelným vyplňováním volného času - vzděláváním - využitím dobrovolné práce - hájením vlastních zájmů. Příklady činnosti: mateřská centra, kluby rodičů dětí s postižením, sdružení žen s onkologickými onemocněními - poradenství, arteterapie, relaxace, kluby duševně nemocných, kluby alkoholiků, sdružení osob s jistými typy onemocnění - doplňkové typy léčby, prosazování zájmů, svépomocné dílny, poradenská střediska, organizace rekondičních pobytů, sportovní kluby.

Skupina IV. - Cesty k integraci - Jana Gosmanová, Karel Schwarz

Definice rané péče: soustava služeb a programů, poskytovaných dětem ohroženým v sociálním, biologickém a psychickém vývoji, dětem se zdravotním postižením a jejich rodinám, s cílem předcházet postižení, eliminovat je nebo zmírnit jeho důsledky a poskytnout rodině, dítěti i společnosti předpoklady pro sociální integraci. Cílová skupina: rodiče s dítětem, které má zdravotní postižení nebo je jeho vývoj ohrožen jinými faktory; rodiny, které očekávají narození dítěte s rizikem prenatálního postižení. Věk dítěte je omezen od 0 do 2 až 6 let (podle typu ohrožujících faktorů). Základní podmínkou služeb rané péče a obecně všech služeb pro osoby s postižením by měla být jejich komplexnost. Je nutný multidisciplinární týmový přístup. V týmu musejí být podle potřeby zastoupeni lékaři, pedagogové, psychologové, sociální pracovníci, rehabilitační pracovníci, logoped a další.

Vhodné řešení: zákon o občanech se zdravotním postižením, který definuje jejich práva, služby, které dostávají a jejich financování. Do zákona o sociální pomoci prosadit, aby jeden subjekt mohl být akreditován pro poskytování komplexních služeb vedoucích k integraci a spadajících pod různé resorty. Zařazení rané péče v zákonu o sociální pomoci mezi služby sociální péče nevyjadřuje náležitě komplexnost péče. Měla by být zařazena jako samostatný bod do sociální intervence - tím by byla zároveň zajištěna její nárokovost.

Typologie sociálních služeb by se měla důsledně zabývat klasifikací potřeb (respektive služeb, které klient potřebuje) a nesměšovat je se způsoby poskytování jednotlivých služeb nebo typy institucí, které je poskytují.

Skupina č. V. - Dodržování práv člověka - Miroslav Erdinger, Jan Lorman, St. Vostárek

Skupina navrhla vytvořit v rámci struktur konference/SKOK sekci pro dodržování práv člověka. Zorganizovat setkání této sekce do 6 měsíců.

Doporučila, aby na tomto setkání členové sekce určili způsoby vedoucí zejména k registrování a zpracování informací z oblasti dodržování lidských práv. Doporučila organizovat diskuse, setkání k tomuto tématu, obracet se na vládu, laickou veřejnost, Helsinský výbor atd. Doporučila ucházet se o možný grant na zpracování statistiky o dodržování lidských práv. Doporučila prosazovat vznik úřadu ombudsmana v ČR.

Rok 1999 je Světovou zdravotnickou organizací vyhlášen rokem seniorů: NNO se chystají posílit vědomí o organizacích, které starším občanům pomáhají k nezávislému způsobu života. Využijí k tomu hromadných sdělovacích prostředků.

Závěrečné usnesení

Účastníci II. oborové konference NNO působících v sociální a zdravotně sociální oblasti schválili zprávu o činnosti Stálé komise oborové konference (SKOK) v mezidobí od listopadu 1996, kdy se konala konference první. Projednali věcný záměr zákona o sociální pomoci a zprávu o povodních v roce 1997 jako o nové zkušenosti neziskového sektoru.

Konference zvolila na dvouleté funkční období novou patnáctičlennou Stálou komisi oborové konference NNO působících v sociální a sociálně zdravotní oblasti. Jejím úkolem bude přenášet zprávy do regionálních sdružení a informovat hromadné sdělovací prostředky o dění v neziskovém sektoru. Spolu s MPSV dokončit znění zákona o sociální pomoci. Vytvořit tři pracovní skupiny:

- pro dodržování práv člověka - dětí, mládeže, starších lidí, lidí se zdravotním postižením, těžce nemocných, lidí s duševními chorobami, menšin a dalších ohrožených osob - včetně jejich integrace,

- pro postavení neziskového sektoru ve společnosti a jeho financování,

- pro koncepci sociální politiky.

Konference se vyslovila pro vznik úřadu ombudsmana. SKOK svolá III. oborovou konferenci nejpozději do konce roku 1999.

Informace o činnosti SKOK je možné získat na stránce internetu: www.braillnet.cz/skok


Členové SKOK
zvolení na II. oborové konferenci NNO v sociální a zdravotně soc. oblasti 30. května 1998 v Praze

Milena Černá, Výbor dobré vůle-Nadace Olgy Havlové, tel. 02/24217331, fax 02/24217082
Jaroslav Dufek, Česká katolická charita, tel. 02/24215673, fax 02/24220603
Jana Gosmanová, Nadace Dětský mozek, tel./fax: 02/24941588
Helena Holubová, Společnost pro ranou péči, tel./fax: 02/2315909
Jan Hutař, Sdružení zdravotně postižených, tel. 02/24815915, fax: 02/24816835
Jaromír Licek, Centrum komunitní práce Ústí nad Labem, fax: 047/5201076
Milan Lipner, Slezská diakonie Karviná, tel. 069/6323032, fax: 069/6323031
Jan Lorman, Občanské sdružení Život ´90, tel. 02/24238948, fax: 02/9004865
Jarmila Neumannová, Poradna pro integraci, tel. 02/24233034, fax 02/24214326
Pavel Novák, Občanské sdružení Fokus Praha, tel. 02/8553303, fax 02/8551205
Antonín Plachý, Sdružení azylových domů Opava, tel./fax: O653/212984, 0602765008
Karel Schwarz, Diakonie Českobratrské církve evangelické, tel. 0601208770, 02/90055344, fax: 0645/965149, 02/251466
Květa Vachudová, agentura „Dítě" Plzeň, tel. 019/227427, fax: 019/274261
Hana Vosečková, Demokratická alternativa, tel. 02/863204
Stanislav Vostárek, Concordia Pax Praha, tel. 02/297951-2, fax: 02/259163


SKOK
15. června 1998
Výbor dobré vůle - Nadace Olgy Havlové

Program:
1) Hodnocení konference konané 30.5.1998
2) Hlavní body činnosti v nadcházejícím období
3) Vytvoření skupin podle závěrů konference
4) Financování SKOK: některá z NNO zastoupených ve SKOK požádá o grant (NROS? ČRHO? jinde?)
5) RANO: přípravná schůzka v ICN 23.6.1998
6) Programové prohlášení SKOK
7) Různé

SKOK

PROGRAMOVÉ PROHLÁŠENÍ

Delegáti Stálé komise konference nestátních neziskových organizací působících v sociální a zdravotně sociální oblasti (SKOK), kteří byli zvoleni II. oborovou konferencí dne 30. května 1998 v Praze:

- Zaštíťují nestátní neziskové organizace (NNO), které poskytují sociální a zdravotně sociální služby zejména lidem se zdravotním postižením, rodinám s dětmi se zdravotním postižením, pěstounským rodinám, dětem, dospívajícím a mladým lidem v krizi, lidem s duševními onemocněními, starším lidem, bezdomovcům a ostatním ohroženým skupinám.

- Zastupují tyto poskytovatele sociálních služeb z neziskového sektoru při formulaci tezí a připomínek k návrhům zákonů a prováděcích vyhlášek v oblasti sociální pomoci, daní a dalších, které mají rozhodující vliv a s činností těchto organizací souvisejí. Navazují kontakty se členy zákonodárných sborů.

- Zastávají se NNO při jednání s příslušnými ministerstvy v otázkách financování jejich provozu a realizace obecně prospěšných programů.

- Podporují vznik Rady nestátních neziskových organizací RANO jako fóra NNO všech oborů a budou se podílet na jeho aktivitách ve prospěch NNO a jejich programů.

- Vytvářejí skupiny externích odborníků k řešení specifických problémů.

- Spolupůsobí při uskutečňování pilotních programů, které jsou základem pro formulaci cílů sociální politiky v ČR.


[Domů  | Zpět]
Chcete-li se kontaktovat s touto organizací, použijte kontaktů na organizaci uvedených na této stránce na začátku.
Sjednocená organizace nevidomých a slabozrakých je správcem tohoto Informačního systému pro zdravotně postižené.
Máte-li připomínky ke vzhledu stránky nebo je v textu překlep či chyba, pište na web@braillnet.cz