Fokus



Obsah této stránky :
Fokus obecně

Mezi námi žijí lidé s diagnózou nazvanou "duševní nemoc". Kvalita jejich života se liší od normálního průměrného života nás ostatních. Jejich svět nám obvykle připadá tajemný a často nepochopitelný.

A. Proč vznikl Fokus
Lidé označení za blázny byli po desítky let izolováni mimo lidskou společnost, která tak vynakládala značné úsilí na léčbu v separaci, zatímco mnozí nemocní se spíše potřebovali včlenit zpět do lidského společenství. Právě pro ty, kteří nepotřebují onu často neosobní ústavní péči a jsou schopni žít v souladu s ostatními mimo zdi léčebny, bylo založeno občanské sdružení Fokus: abychom jim mohli účinněji pomoci na jejich cestě zpět do běžného života.

B. Cíle sdružení
Umožnit lidem s psychickými potížemi pracovní a sociální rehabilitaci, poskytnout jim příležitost k nalezení ztracené sebedůvěry a vrátit jim rovnoprávné postavení ve společnosti. (Nejsou přesná statistická data, nicméně můžeme říc, že v každé generaci je 10 % obyvatel postiženo mírnějším psychickým onemocněním, 3 % psychózou a 1 % schizofrenií. Duševní nemoci jsou třetí nejčastější příčinou přiznání invalidního důchodu a pouze každý desátý duševně nemocný se vrací do práce.) Donedávna byla psychiatrická léčebna prakticky jediným místem, kde směli lidé s diagnózou duševní nemoc přebývat. Abychom mohli těmto lidem pomoci posílit motivaci k životu, a aby zvolna přivykli společenskému prostředí, budujeme terapeutická a rehabilitační zařízení pro mimonemocniční (komunitní) péči. Tak vytváříme situaci, ve které je možné omezit výskyt některých duševních nemocí: zabráníme zbytečnému utrpení i vysokým nákladům státu (daňových poplatníků) na nemocniční péči o pacienty, kteří stálou hospitalizaci nepotřebují.

C. Jak pracujeme

1. Potřeby
Způsob, jakým pracujeme na dosažení tohoto cíle, je určen zejména potřebami našich klientů (které souvisejí s typem jejich onemocnění - psychóza, schizofrenie, maniodepresivní psychóza), ale také stavem našeho systému zdravotní a sociální péče (dosud se nedostává služeb, které pomáhají uskutečnit přechod z nemocničního prostředí do našeho světa) a v nezanedbatelné míře i postojem společnosti (je nutné prohloubit informovanost a zájem odborníků i laiků).

2. Jak pomáháme
Služby klientům a veřejnosti

Nabídka z vlastní produkce

Týden pro duševní zdraví Součástí činnosti Sdružení je preventivní působení. Každoročním vrcholem této práce je "Týden pro duševní zdraví". Smyslem "Týdne" je ve spolupráci se sdělovacími prostředky informovat veřejnost o základních otázkách duševního zdraví a nemoci, nabídnout jí různé formy aktivní pomoci při řešení psychických problémů a inspiraci při hledání spolehlivých zdrojů duševního zdraví v novém životním stylu, v mezilidských vztazích a v nemateriálních hodnotách. V rámci "Týdne pro duševní zdraví" se koná řada akcí kulturních (koncerty, divadelní představení, výstavy výtvarných prací zdravotně postižených) a odborných (besedy, kulaté stoly s odborníky, přednášky, workshopy a autobus psychoterapeutické pomoci). Jednou z tradičních součástí pražského kalendáře se již stala hudební a divadelní pouť "Bohnice" pořádaná přímo v areálu psychiatrické léčebny.

D. Možnosti spolupráce
Jak s námi můžete spolupracovat. Cíle, o které usilujeme, připadají dosud mnohým poněkud neobvyklé, a práce, kterou děláme u nás ještě kořeny zcela nezapustila. Jde o úkol náročný z více hledisek: nejde jen o hmotné prostředky, ale zejména o lidské kvality, jako jsou soucit, trpělivost a odhodlání. Uvítáme jakoukoliv formu spolupráce nebo pomoci, včetně osobní dobrovolné pomoci. Toto jsou oblasti naší činnosti, v nichž je pomoci nejvíce zapotřebí:

E. Závěrem několik slov o sdružení Fokus - organizace, historie, financování, podmínky členství
Fokus, sdružení pro péči o duševně nemocné, je dobrovolným nepolitickým sdružením. Sdružuje nejen odborníky (psychiatry, psychology a sociální pracovníky), ale především uživatele poskytovaných služeb (duševně nemocné a jejich příbuzné). Vzniklo v Praze na začátku roku 1990 a v následujících letech rozšířilo svou činnost na region Ústí nad Labem, Mladou Boleslav, Vysočinu (Havlíčkův Brod a Pelhřimov), Liberec. Je neziskového humanitárního charakteru. Finanční prostředky získává z dotací státu, grantů a ze sponzorských darů. Členem se může stát každý, komu není osud duševně nemocných lhostejný a kdo má zájem o uskutečnění našeho cíle.


LIBEREC

Fokus MYklub, Sdružení pro péči o duševně nemocné, Nezvalova 662, 460 15 Liberec 15, tel. + fax: 048/51 63 440

"Společnost izoluje duševně nemocného, aby se v něm nemusela poznat" (Michael Foucault). Tento fakt platí od vzniku velkých psychiatrických asylů v 18. století a provází nás do dnešních dnů. Díky téměř nulové informovanosti o problému duševní nemoci a alternativách jeho řešení je pro nás ono "může to potkat i mě", tajemné, děsuplné a - nepřijatelné. Nezbývá nakonec, než zasunout duševně nemocného někam na dno svého nevědomí se vším, co k němu patří. Občanské sdružení Fokus MYklub Liberec se snaží svým dílem přispět ke změně této skutečnosti. Vzniklo v roce 1994 na půdě svépomocného klubu. Tento "MYklub" pracoval již od roku 1990 a scházeli se v něm lidé, které spojovala společná zkušenost psychiatrické léčby. S postupným uvědomováním si životní situace svých členů vybudoval MYklub současný systém jejich pracovní a sociální rehabilitace v libereckém regionu. Ten zahrnuje chráněné dílny, socioterapeutické centrum, rehabilitační pobyty, sociální asistenci a navazují na něj svépomocné aktivity. Cílem naší práce je tedy komplexní nabídka rehabilitačních služeb pro duševně nemocné, respektující jejich individuální potřeby a možnosti. Snažíme se, aby tento druh pomoci usnadnil našim klientům návrat do plnohodnotného života a umožnil jim zapojení do společnosti dle jejich schopností a přání. Níže popsané pracovně a sociálně terapeutické aktivity realizuje tým pracovníků odborných (psychiatr, sociální pracovnice, pracovní terapeuti, socioterapeuti, arteterapeut) a organizačních (ekonom, manažer). Ti spolupracují též s rodinnými příslušníky, volontéry i zástupci svépomocného hnutí. Sdružení Fokus MYklub je organicky začleněno do systému komunitní péče v libereckém regionu. Jeho činnost navazuje na psychiatrickou péči - již v období hospitalisace se mají klienti možnost seznámit s našimi rehabilitačními aktivitami. Propojení s Úřadem práce, Okresní správou sociálního zabezpečení, Městským a Okresním úřadem a ostatními poskytovateli služeb v regionu umožňuje komplexnost a plynulost péče.

Co nejvíce potřebujeme?
- Pochopení naší práce jako rovnoprávné a návazné v systému péče o duševně nemocné, tak jak je tomu ve vyspělých státech.

- Úpravu zdravotně sociální legislativy, tak aby odpovídala potřebám občanů s psychickým onemocněním.

- Finanční podporu při realizaci naší činnosti.

Za jakoukoli formu spolupráce předem děkujeme.
MUDr. Michaela Petišková, ředitelka Sdružení

Zařízení a aktivity sdružení

Fokus MYklub provozuje celkem tři chráněná pracoviště:

Za tři roky existence Sdružení prošlo pracovní rehabilitací celkem 33 klientů, z nichž některým se podařilo odejít na méně chráněná či nechráněná místa ve společnosti.

Spolu s Okresním ústavem sociálních služeb se Fokus MYklub podílí na chodu Socioterapeutického centra:
Centrum je otevřeno denně od 8 do 17 hodin. Slouží jako denní klub a zároveň jako zařízení prvního kontaktu s klientem. Jeho další program zahrnuje psychoterapeutické skupiny, sociální trénink zejména v komunikaci s druhými a v navazování nových vztahů, nácvik sebeobsluhy (vaření, hygiena, hospodaření s peněziů), trénink sociálních dovedností a sociální poradnu. Fokus zajišťuje zejména arteterapii a svépomocné aktivity. Otevřeno 1.1.1994.

Rehabilitační pobyty v přírodě pořádá Sdružení ve spolupráci s centrem asi pětkrát do roka a zúčastní se jich cca 80 klientů. Přispívají k upevnění natrénovaných dovedností, celkovému zlepšení psychické i fysické kondice.

Svépomocné aktivity. Klub MY Liberec je v současnosti veden volontéry, jeho náplní jsou klubové, společenské a kulturní programy, a výlety. Klub duševního zdraví Česká Lípa- založený českolipským členem MYklubu, pořádá klubové programy a rehabilitační pobyty.

Osvěta, propagace, vzdělávání:
Sdružení upozorňuje laickou i odbornou veřejnost na situaci v oblasti péče o duševní zdraví. Spolu s ostatními Fokusy vyvíjí tuto aktivitu na úrovni klíčových státních institucí.


ML. BOLESLAV

Fokus Mladá Boleslav, sdružení pro péči o duševně nemocné vzniklo v roce 1992 jako pobočka sdružení celostátního sdružení Fokus a od roku 1993 má vlastní právní statut nepolitické dobrovolné asociace a je samostatnou právnickou osobou. Sdružuje laickou i odbornou veřejnost. Ve své práci vychází z potřeb a zájmů duševně nemocných.

1. Základní informace

Sídlo: Jaselská 1304/II, 293 01 Mladá Boleslav
Telefon: (+42) (0326) 27516
Dosažitelnost: pondělí - pátek 7 - 1530 hodin
Kontaktní osoby: Oldřich Čapoun - manažer, MUDr. Jan Stuchlík - předseda sdružení
IČO: 48678767
Bankovní spojení: Komerční banka a.s.
Číslo účtu: 14935-181/0100

2. Poslání a Cíle sdružení Pomoci duševně nemocným s návratem a uplatněním ve společnosti, tzn. vytvářet a zpřístupňovat různé programy pracovní a sociální rehabilitace.

Prosazovat zájmy a práva duševně nemocných

Přispět k humanizaci péče o duševní zdraví

Proto vytváříme s ostatními poskytovateli pružný systém komunitní péče, spolupracujeme s lůžkovými zařízeními na rehabilitaci dlouhodobě hospitalizovaných a prostřednictvím sdělovacích prostředků a propagačních akcí ovlivňujeme pohled veřejnosti na problematiku duševního zdraví.

3. Cílová skupina klientů

Uživatelé naší péče jsou nemocní s diagnosou psychóza, těžká porucha osobnosti, těžká neuróza nebo neurotické komplikace při lehčí formě mentální retardace. V akutních fázích onemocnění se u nich projevují bludné představy, halucinace, či deprese s rizikem sebevraždy. Jindy trpí problémy se začleněním do společnosti, s hledáním přátel a s nacházením způsobů, jak trávit čas. Většinou celoživotní invalidní důchod, časté a dlouholeté hospitalizace přispívají spolu s velkým množstvím tlumících léků, ke zhoršování nebo ztrátě sociálních a pracovních dovednosti a návyků, i schopnosti komunikovat. Přesto jsou to lidé schopní samostatné existence a často se mezi námi pohybují nepovšimnuti. Ačkoli jejich onemocnění vyžadují dlouhodobou, někdy celoživotní péči, vhodné chráněné podmínky jim mohou umožnit znovu postupně převzít odpovědnost a povinnosti každodenního života i schopno žít samostatně a kvalitně jako kdokoliv jiný.

4. Poskytované služby

Sdružení usiluje o vznik systému navazujících a úzce spolupracujících služeb pro dlouhodobě duševně nemocné. V roce 1995 inicioval Fokus vznik organizace koordinující mladoboleslavské poskytovatele péče. Smyslem tohoto systému kombinujícího lůžkovou a ambulantní péči je poskytnout duševně nemocným takové formy pomoci, které jim umožní žít co nejlépe a nejsamostatněji, a omezí na nutné minimum násilné zásahy do života nemocných (například nedobrovolné hospitalizace). V tomto systému zajišťuje Fokus především pracovní a sociální rehabilitaci.

4.1. Chráněné dílny pomáhají zvýšit kvalitu života klientů:
poskytují klientům pracovní rehabilitaci i kvalitní sociální zázemí a přispívají tak ke zlepšení stability jejich duševního zdraví, k významnému poklesu četnosti i délky psychiatrických hospitalizací, zpomalení či přerušení vývoje postpsychotických defektů osobnosti.

4.1.1. Chráněná zahradnická dílna zaměstnává dvě pracovní skupiny klientů 4 hodiny denně. Jedna skupina pečuje o městský park, druhá pracuje na krátkodobých zakázkách pomocných zahradnických a úklidových prací. Protože je její pracovní náplň od roku 1992 neměnná a jednoduchá, slouží jako diagnostická dílna pro část nově přijímaných klientů. Nevýhodou ale je značná fyzická náročnost práce, která neumožňuje přijímat klienty se somatickým onemocněním.

4.1.2. Chráněná knihařská dílna byla zřízena v roce 1993 za účasti grantu Palmif (součást programu Phare) a Úřadu práce v Mladé Boleslavi. Během individuálně dlouhé pracovní doby provádějí klienti spolu s vedoucím dílny - knihařem - a pracovními terapeuty prakticky celý sortiment knihařských prací. Pro vyšší nároky na přesnost práce slouží dílna zejména klientům v lepším klinickém stavu a k doléčování. Připravujeme rozdělení dílny na dva provozy, z nichž jeden nebude zaměřen na vlastní rehabilitaci a terapii, ale přiblíží se tzv. "sociálním firmám" v zahraničí: nabídne duševně nemocným pracovní příležitost s možností přejít v případě potřeby do více chráněných podmínek.

4.1.3. Chráněná dílna - zámek a klášter Mnichovo Hradiště - vznikla v roce 1995; pečuje o zámecký park a zajišťuje úklid zámku. Rozmanitá náplň práce umožňuje terapii a výcvik na velmi odlišných úrovních. Kladem je také možnost stálé komunikace s prostředím zdravých lidí. V budoucnu předpokládáme rozšíření zapojení a dílny do provozu komplexu služeb, který vznikne v prostorech kláštera.

4.2. Program přechodného zaměstnávání duševně nemocných byl vypracován podle zahraničních vzorů a funkčně doplňuje systém chráněných dílen. Společně s možnými zaměstnavateli pomáhá klientům schopným zvládnout větší pracovní a sociální zátěž s vyhledáváním běžných pracovních míst, kde klienty dále podporuje. Zajišťuje rychlou náhradu za klienta, který z místa odešel.

4.3. Chráněné bydlení je podstatnou součástí systému péče. Slouží jako rehabilitační a tréninkový program pro klienty, kteří během dlouhodobé, často mnohaleté, hospitalizace ztratili schopnosti nutné pro samostatný život ve vlastní domácnosti. Druhým způsobem využití chráněného bydlení je krátkodobé ubytování klientů, kteří bývají opakovaně hospitalizováni v psychiatrickém zařízení a u nichž je prvotní příčinou zhoršení zdravotního stavu dočasná sociální zátěž. Dva byty pro 3 klienty jsou dosud jediným chráněným bydlením pro duševně nemocné v regionu. Dům, jež Sdružení získalo, a ve kterém plánujeme vybudovat chráněné bydlení pro 12 klientů a svépomocný klub, je však zatím neobyvatelný. Doposud získané finanční prostředky nestačily na dokončení projektu.

4.4. Podpora svépomocných aktivit
Programy, které organizují a zajišťují sami klienti, jsou další důležitou složkou systému péče o duševně nemocné: mohou převzít část klientů, kteří jinak konzumují profesionální služby. V zahraničí si duševně nemocní vytvářejí kluby, které jim umožňují lépe trávit volný čas a nacházet přátele. Zůstávají členy často i po překonání duševního onemocnění. Někteří jsou pak často schopni hájit zájmy a práva duševně nemocných, formulovat požadavky na péči poskytovanou profesionály tak, aby skutečně odpovídala potřebám duševně nemocných. V Mladé Boleslavi existuje klub duševně nemocných Klubko, nemá však vlastní prostory a je tedy omezen na setkání jedenkrát měsíčně a na občasné kulturní a sportovní akce. Fokus a místní pobočka České společnosti pro duševní zdraví pomáhají jeho členům při přípravě projektu klubu s každodenním provozem.


PRAHA

Fokus Praha, sdružení pro péči o duševně nemocné vzniklo v roce 1992 oddělením od celorepublikového sdružení Fokus, jež bylo založeno v Praze v roce 1990 a v průběhu několika let vybudovalo síť zařízení a služeb pro duševně nemocné i v dalších městech České republiky. Při vzniku Fokusu Praha přešla všechna pražská zařízení pod toto nové sdružení.

Charakter sdružení
Fokus Praha je občanské sdružení nestátního a neziskového charakteru. Sociálně zdravotní služby, které poskytuje, jsou součástí základní péče a pomoci duševně nemocným, a proto jsou některé hrazeny prostřednictvím zdravotních pojišťoven, některé z dotací Ministerstva práce a sociálních věcí, Ministerstva zdravotnictví, Úřadu práce a Hlavního města Prahy. Tyto finanční zdroje však nepostačují na všechny aktivity, které sdružení Fokus Praha vyvíjí. Proto sdružení oslovuje nadace a sponsory, aby přispěli na jeho činnost a současně se snaží získat finanční prostředky prodejem výrobků svých chráněných dílen.

Hodnocení problematiky v regionu
V současné době nejsou přesná statistická data o počtech duševně nemocných na území Hl. m. Prahy. Lze však vycházet z kvalifikovaného odhadu, že v Praze trpí těžším duševním onemocněním (schizofrenie, afektivní psychosy) až 3 % obyvatelstva. Vzhledem k počtu obyvatel žijících v Praze - 1 200 000 - se dá předpokládat, že dlouhodobou psychiatrickou péči potřebuje v Praze více než 35 000 obyvatel. Specificky pražskými problémy v oblasti péče o duševně nemocné jsou:

Psychiatrická zařízení v Praze mimo zařízení sdružení Fokus Praha
Služby pro duševně nemocné v Praze jsou značně roztříštěné a velmi málo vzájemně spolupracují. Lůžkovou péči zajišťuje Psychiatrická léčebna v Bohnicích, Psychiatrická klinika Fakultní nemocnice, a Psychiatrické centrum Praha. Jejich celková kapacita se pohybuje kolem 1200 lůžek pro různé diagnostické okruhy. Velké množství pražských psychiatrických ambulancí slouží všem diagnostickým okruhům. Denní péči zaměřenou zvlášť na dlouhodobě duševně nemocné poskytují tři denní sanatoria. Služby krizové intervence zajišťují tři specializovaná centra. Chráněné bydlení pro dlouhodobě duševně nemocné nabízejí kromě Fokusu pouze 2 zařízení, a to s max. kapacitou 18 lůžek a s různou mírou podpory. Pracovní terapii provozuje kromě psychiatrické léčebny a Fokusu jen jedno zařízení a to se značně omezenou kapacitou i mírou podpory. Pouze 2 svépomocné kluby v Praze pomáhají duševně nemocným v oblasti zájmových aktivit.

Cíle sdružení
Posláním sdružení je pomáhat duševně nemocným v návratu do běžného života a uplatnění se ve společnosti. Duševně nemocní, jimž je pomoc Fokusu určena, jsou především lidé, u kterých se objevilo některé psychotické onemocnění, například schizofrenie či maniodepresívní psychosa, a potýkají se s důsledky této nemoci, a ti, jejichž problémy jsou dlouhodobé a mají většinou invalidní důchod, při kterém potřebují intenzívní dlouhotrvající pomoc a podporu. Proto se sdružení od začátku své existence snaží vytvářet služby a zařízení, které mohou těmto lidem pomoci. Zároveň usiluje o vzájemné propojení těchto služeb a snaží se, aby byly efektivní, dostupné a otevřené všem potřebným. Fokus Praha se zaměřuje především na pracovní a sociální rehabilitaci, na sociální práci, léčebnou ambulantní péči a psychoterapii, rodinnou terapii a podporu svépomocných aktivit nemocných.

Poskytované služby
Pracovní rehabilitaci poskytuje Fokus v sedmi chráněných dílnách po celé Praze. Jejím hlavním cílem je pomoci klientům s obnovením pracovních dovedností a návyků tak, aby byli po čase schopni získat práci v běžných podmínkách mimo Fokus. Zároveň sociální pracovníci sdružení podporují i klienty, kteří již v běžných podmínkách pracují. Provoz dílen nabízí různé druhy pracovní činnosti: truhlářskou výrobu, práci s keramickou hlínou, knihařské práce, zahradničení, ad. - od nejjednodušších prací až po složité a poměrně kvalifikované.

Sociální rehabilitací rozumíme pomoc v nácviku sociálních dovedností potřebných v běžném životě, schopnosti navazovat přátelské či partnerské vztahy, umění postarat se o domácnost (včetně nákupů, vaření, úklidu apod.) a aktivního trávení volného času. Tuto pomoc poskytujeme našim klientům v sociálním centru, chráněném bydlení i při rehabilitačních a rekondičních pobytech v přírodě. Sociální centrum je zařízení otevřené celý týden pro kohokoliv, kdo má psychické problémy, cítí se osamělý a hledá společnost. Může si vybrat podle svého zájmu z výukových, sportovních či relaxačních programů, návštěv kulturního zařízení a výletů. Anebo může jen posedět u kávy a pohovořit si s ostatními. Velkou část těchto aktivit vyvíjejí sami klienti s pomocí socioterapeutů. Důležitou součást sociální rehabilitace tvoří pobyty v různých typech chráněného bydlení. Slouží především jako trénink pro samostatnost a pomáhá klientům, kteří byli dlouhodobě hospitalizováni v psychiatrické léčebně či bydleli pouze společně s rodiči. V současnosti provozuje Fokus komunitní chráněné bydlení pro 8 klientů a 2 chráněné byty pro 2 klienty. Kromě toho poskytuje sdružení domácí péči. Rehabilitační a rekondiční pobyty v přírodě jsou zaměřeny na zlepšení fyzické i psychické kondice, na společné aktivní trávení volného času. Některé pobyty organizujeme na koňských farmách; tato tzv. hiporehabilitace výrazně zvyšuje psychickou odolnost účastníků.

Léčebná ambulantní péče je poskytována sdružením v Denním sanatoriu v Dolákově ulici. Kromě psychiatrické ambulance zde probíhají denní programy zaměřené na zvládání krizí při zhoršení nemoci se snahou zamezit hospitalizaci v psychiatrické léčebně, a také na doléčování a rehabilitaci dlouhodobě duševně nemocných. Dále nabízí Sanatorium svým klientům a jejich rodinným příslušníkům psychoterapii individuální, skupinovou i rodinnou. V nabídce programů nechybí arteterapie, literární klub a pohybová terapie.

Další činnosti sdružení
Fokus Praha poskytuje vzdělávání v komunitní péči o duševně nemocné i pro zaměstnance jiných psychiatrických zařízení. Sdružení je výcvikovým centrem Katedry soc. práce FFUK. Důležitá je spolupráce se státní správou a samosprávou při vytváření systému péče o duševně nemocné. Snažíme se úzce spolupracovat především s Magistrátním úřadem Hl. m. Prahy, Úřadem práce i jednotlivými Městskými částmi v Praze a s MPSV ČR a MZ ČR. Sdružení se snaží ovlivňovat vztah veřejnosti k duševně nemocným: pořádáme různé propagační akce, z nichž největší je Týden pro duševní zdraví, pořádaný každoročně od roku 1990. V průběhu "Týdne" nabízíme poradenství pro širokou veřejnost v Autobuse psychoterapeutické pomoci na Staroměstském náměstí, pořádáme výstavy výtvarných děl duševně nemocných, kulaté stoly o problematice péče o duševní zdraví a organizování a financování psychiatrické péče, koncerty, workshopy, dny otevřených dveří, ad.

Nabídka

Práce a výrobky chráněných dílen
Jednoduché knihařské práce, distribuce knih a časopisů, kompletace výrobků - Chráněná dílna Ondřejov I.

Knihařské práce, výroba celoplátěných desek na školní a kancelářské potřeby - Chráněná dílna Ondřejov II.

Výtvarně řemeslné zpracování dřeva, vosku, papíru, textilu a keramických hmot, především výroba drobné keramiky, ozdobných svíček, papírových draků, her a pomůcek pro zrakově postižené - Chráněná dílna Spořilov

Zahradnické, lesnické a parkové práce v areálu Pražské botanické zahrady v Troji a v parku Trojského zámku, výroba a aranžování suchých květin pro dekorace restaurací, recepcí a kanceláří - Chráněná dílna Troja

Šití dětského oblečení, pracovních oděvů, doplňků do kuchyně - Chráněná dílna Dejvice

Truhlářské práce zaměřené na výrobu hraček, pomůcek pro zdravotně postižené, drobných bytových doplňků - Chráněná dílna Bohnice

Vaření a prodej obědů pro zaměstnance i pro obyvatele z Bohnického sídliště, v létě bistro - Chráněná dílna Dolákova

Vzhledem ke svým zkušenostem může Fokus Praha nabídnout pomoc při zřizování služeb pro zdravotně postižené a při vzdělávání pracovníků v oblasti psychiatrické péče.

Adresy
Organizační centrum - Dolákova 24, Praha 8, 181 00, tel.: 855 33 03, 855 09 51, fax: 855 12 05
Sociální oddělení - Dolákova 24, Praha 8, 181 00, tel.: 855 33 03
Denní sanatorium - Dolákova 24, Praha 8, 181 00, tel.: 855 04 26
Sociální centrum U Libuše - Libušina 5, Praha 2, 120 00, tel.: 29 60 47
Kombinovaná dílna Ondřejov I. - Nad Ondřejovem 36, Praha 4, 140 00, tel.: 43 87 85
Knihařská dílna Ondřejov II. - Nad Ondřejovem 36, Praha 4, 140 00, tel.: 43 87 85
Výtvarná dílna Spořilov - Roztylské nám. 2772, Praha 4, 140 00, tel.: 76 91 15
Zahradnická dílna Troja - Trojská 152, Praha 7, 170 00, tel.: 900 033 10
Krejčovská dílna Dejvice - U zeměpisného ústavu 3, Praha 6, 160 00, tel.: 311 50 00
Truhlářská dílna Bohnice - Ústavní 91, Praha 8, 180 00
Kuchyně Dolákova - Dolákova 24, Praha 8, 181 00, tel.: 855 33 03

Bankovní spojení
Komerční banka Praha Nonet, č. účtu: 161 36-201/0100


ÚSTÍ NAD LABEM

Fokus ÚSTÍ NAD LABEM je rehabilitační zařízení pro psychologickou, sociální a pracovní rehabilitaci dlouhodobě duševně nemocných.
Slovo fokus znamená krb, ohniště, rodinu, dům, oheň - symbol lidské pospolitosti, zázemí, jistoty a vztahů, které mohou zásadně působit na naše duševní zdraví. Ambulantní zařízení Fokus poskytuje různé rehabilitační programy pro klienty s dlouhodobým psychiatrických onemocněním, které jim pomáhají při návratu do běžného života. Jako první v republice nabízí Fokus psychiatrickým pacientům dlouhodobou rehabilitaci mimo ústavní či nemocniční prostředí. Fokus je místo, kam docházejí jak velmi mladí lidé po prvním střetu s nemocí, tak klienti, kteří žijí dlouhá léta z invalidního důchodu. Soustředí se na klienty s těmito psychiatrickými diagnózami: psychóza, schizofrenie, hraniční struktura osobnosti, maniodepresivní psychóza.

(Psychiatrická ambulance, lůžkové psychiatrické oddělení, psychiatrická léčebna Horní Beřkovice, psychiatrická ambulance)

Služeb Fokusu využívají dnes klienti z Děčína, Litoměřic, Teplic, Mělníka a České Lípy. K tomu je nutná spolupráce s poskytovateli služeb i mimo ústecký region.

- Přehled zařízení v regionu Ústí nad Labem a dalších důležitých článků ovlivňujících péči o dlouhodobě duševně nemocné.

(Fokus Ústí nad Labem, lůžkové psychiatrické oddělení Masarykovy nemocnice, psychiatrické ambulance, soukromé psychologické ambulance, Linka důvěry, soukromé psychiatrické ambulance, Psychiatrická léčebna Horní Beřkovice)
(zaměstnavatel/rodiče a příbuzní/společnost)
- Fokus doplňuje a rozšiřuje nabídku služeb lůžkových a ústavních zařízení. Ambulantní zařízení Fokus přebírá péči o klienta po propuštění z léčebny nebo psychiatrického zařízení. Fokus propojuje zdravotní a sociální péči, přímou léčbu a rehabilitaci, psychiatrických pacientů. Motivuje ostatní poskytovatele služeb pro dlouhodobě duševně nemocné ke spolupráci a tedy návazné, propojené péči. Fokus je mimonemocniční zařízení, kam psychiatričtí klienti docházejí denně, a kde se zúčastňují různých programů. Komplexní nabídka služeb Fokusu vychází z potřeb klientů a je orientována na dlouhodobou, někdy i celoživotní péči. Poskytované programy motivují klienta k aktivitě a ke znovupřevzetí odpovědnosti za svůj život. Anonymní registr Fokusu čítá zhruba 550 klientů v Ústí nad Labem, kteří by takové služby potřebovali. Denní návštěvnost je 50 psychiatrických klientů. Fokus provozuje jeden chráněný byt, kde se učí samostatně bydlet dva klienti, kteří byli dříve uzavřeni v psychiatrické léčebně v Horních Beřkovicích. Klubové programy probíhají v rámci svépomocného hnutí klientů. Nabízejí jim možnost trávit volný čas aktivně anebo jen posedět a popovídat si v kavárně IRIS otevřené odpoledne a ve volných dnech.

(Struktura poskytovaných služeb : psychologická rehabilitace - sociální rehabilitace - pracovní rehabilitace)
(terénní práce - socioterapeutické centrum - individuální psychoterapie - práce s rodinou klienta - sociální oddělení - chráněné byty - volné denní programy - bazální dílna - klubové programy - rehabilitační pobyty - kuchařská chráněná dílna - zahradnická chráněná dílna - truhlářská chráněná dílna - mobilní dílna - chráněná pracovní místa - přechodné zaměstnávání klientů)
(krizová intervence - práce s rodinou - podpora v bydlení - denní čtyřhodinové psychoterapeutické programy - rodinná terapie - semináře pro rodiče klientů - poradenství, právní servis - spolupráce s ostatní sociální sítí ve městě - sociální agenda - podpora samostatného bydlení - behaviorální terapie - odpolední tematicky zaměřené programy [jóga, arteterapie] - obnova základních pracovních dovedností a návyků - diagnostická dílna - kavárna IRIS - časopis Zrcadlo - měsíční kluby - self-help group - výlety - kulturní programy - týdenní pobyty v přírodě - zaměstnávání pro pacienty v chráněném prostředí - 4-hod. výrobní programy - 6-8—hod. výrobní programy - rekvalifikační programy - vyhledávání vhodné práce v nechráněném prostředí - pracovní asistent - časově ohraničené - nácvik samostatné práce v nechráněném prostředí)

Fokus je zařízení, které do roku 1989 v sociálně zdravotní péči o psychiatrické pacienty zásadně chybělo.

Ohledně možností léčby vážných duševních nemocí (psychózy a zvláště schizofrenie) panuje mezi laickou veřejností i blízkými nemocných obava z nemoci, jejího osudového průběhu a trvalého psychického i sociálního úpadku pacienta. Pravdou však je, že naději na vyléčení buď úplné, nebo s určitým handicapem, s nímž bylo možné se vyrovnat, měla více než třetina pacientů - a to i v dobách, kdy prakticky neexistovalo psychiatrické léčení v dnešním slova smyslu. Moderní psychiatrická terapie a následný systém rehabilitace pacientů a jejich začleňování do normálního života zvýšily tyto naděje i možnosti překonávat nepříznivé vlivy nemoci.

Do roku 1989 byla v Čechách možnost komplexní péče o duševně nemocné omezena. I dnes však stále ještě chybí těmto službám pevné místo v celém systému zdravotní a sociální péče.

Odborné rehabilitační zařízení Fokus vzniklo z iniciativy pracovníků jako nevládní nezisková organizace v roce 1990.

Ve svých službách vychází z tradice komunitní péče o duševní zdraví zejména v Anglii a Holandsku.

Dlouhodobá péče se systémem rehabilitace a znovuzačleňováním pacienta do života

Rehabilitace využívá poznatků z řady vědeckých disciplín: lékařské psychologie, sociální hygieny, fyzioterapie, léčebné rehabilitace, psychologie a sociální psychiatrie. Sjednocuje komplex medicínských, psychologických, sociálních a dalších poznatků s cílem zajistit integraci a případnou re-integraci nemocného v sociálním prostředí. Oproti rehabilitaci v somatické medicíně má rehabilitace duševně nemocných řadu zvláštností a odlišností, které vyplývají právě ze zajišťování integrace jedince s jeho sociálním prostředím. U duševně nemocných je třeba pozměnit vztah nemocného k sobě samému, ke své nemoci, upravit narušené funkce a návyky, práceschopnost, přizpůsobit vzájemné vztahy nemocného k nejbližším osobám a ostatním členům sociálního systému. Rehabilitace psychiatrických pacientů využívá v malých skupinách klientů metod psychoterapie, psychologie, pedagogiky a sociologie. Rehabilitace je zaměřena především na dlouhodobě duševně nemocné - nejnáročnější klientelu psychiatrické péče.


VYSOČINA

Kdo jsme a co chceme

Fokus Vysočina, sdružení pro péči o duševně nemocné, je dobrovolným nepolitickým sdružením. Sdružuje občany, kteří mají zájem na integraci duševně nemocných do společnosti. Ve své činnosti vychází z potřeb a zájmů nemocných a jejich blízkých. Formálně je činnost upravena Zákonem o sdružování občanů č. 83/1990 Sb. a stanovami sdružení. Sdružení je samostatnou právnickou osobou.

Jsme občanskou iniciativou, která nabízí služby pro duševně nemocné, kteří nepotřebují onu často neosobní a nákladnou ústavní péči a jsou schopni žít v souladu s ostatními mimo zdi léčebny. Chceme jim pomoci na jejich cestě zpět do běžného života. Věříme, že je v silách každého řídit svůj osud na určité úrovni. Věříme a pozorujeme, že tuto úroveň můžeme vždy posunout k vyšší životní kvalitě a uspokojení.

Kdo nás potřebuje?

Našimi klienty jsou lidé, kteří se dostali do problémů a následně do kontaktu s psychiatrickou péčí. Byli diagnostikováni jako nemocní (nejčastěji označeními psychóza, hraniční stav osobnosti, těžká osobnostní porucha, neuróza či psychopatie) a léčba nepřinesla takové zlepšení, aby bylo možno kontakt s psychiatrií ukončit. Časté hospitalizace či pracovní neschopnosti jim časem vynesly nárok na invalidní důchod, současně však i nálepku neschopných samostatného života. Jejich neschopnost ale bývá často přechodná a trvá různě dlouhá období. Jsou slabí svou nevyrovnaností a vnější odlišností od ostatních, svou závislostí na druhých, která je jim často vnucena již v dětství. Jsou silní svou trpělivostí, odvahou nevzdat to a svou citlivostí, která jim přináší i výjimečné schopnosti. Okolí je však vystaveno náhlým změnám jejich chování způsobeným stavy změněného vědomí a změnami v prožívání. Původ těchto stavů je většinou neznámý. Existují poznatky, zkušenosti, teorie, koncepce a diagnostické soustavy, na nichž jsou postaveny více i méně osvědčené a sofistikované technologie léčby a provázení. Žádný přístup však nelze považovat za univerzální a stoprocentně účinný. Nezbývá než pracovat komplexně - bio-psycho-sociálně - s minulostí, přítomností i budoucností pacientů. S tělem i psychikou, s myšlenkami, emocemi a jednáním. A pracovat integrovaně ve společnosti, jestliže přijímáme jako základní hodnotu svobodu jednotlivce a principy solidarity s menšinami a respektu k odlišnostem. Nejsou přesná statistická data, nicméně můžeme říci, že v každé generaci je 10% obyvatel postiženo mírnějším psychickým onemocněním, 3% psychózou a 1% schizofrenií. Duševní nemoci jsou třetí nejčastější příčinou přiznání invalidního důchodu a pouze každý desátý duševně nemocný se vrací do práce.

Co děláme

Služby, které v péči o duševní zdraví dosud chyběly, poskytuje nyní Fokus v sociálních centrech a chráněných dílnách ve svých střediscích v Havlíčkově Brodě a v Pelhřimově; v želivském středisku pořádá rehabilitační pobyty pro členy sdružení a pro zájemce především z řad pomáhajících neziskových organizací.

Organizační a rehabilitační centrum sdružení ředitel, provozní manažer, účetní a fakturantka řízení, koordinace, zdroje, projekty, účetnictví, informatika
Adresa: Fokus Vysočina, Perknov 1840,580 01 Havlíčkův Brod
tel., fax: 0451/25458

Středisko Havlíčkův Brod

Sociální centrum
- individuální sociální práce, osobní asistence v terénu, nácvik sociálních dovedností, kursy šití, vaření, sebeobsluhy, dlouhodobá terapie, klub a programy pro volný čas, podpora svépomocného hnutí, pomoc s bydlením, spolupráce s psychiatry na individuálním léčebném plánu klientů

Chráněná šicí dílna, chráněná rukodělná dílna, chráněná truhlářská dílna (chráněné místo truhl. mistra), lesní četa

Středisko Pelhřimov

Sociální centrum (viz Středisko Havlíčkův Brod)

Chráněná šicí dílna, chráněná rukodělná dílna, opravna (pracovní parta)

Adresa: Fokus Vysočina, Humpolecká 736, 393 01 Pelhřimov
tel.: 0366/23843

Středisko Želiv

rehabilitační vila - rehabilitační pobyty, rekreace, výcviky (chráněné místo opraváře)

Adresa: Želiv 170, 394 44

tel.: 0367/81275

{Sociální centrum je "zařízení, které pomáhá v právních věcech a kulturním vyžití"... "místo, kde jsou lidé ochotni pomoci"..."prostor pro pomoc z problému"..."zařízení pro duševně nemocné, dává možnost uplatnění"..."pro kontakt s klientem, podává ruku a později pomoc při nejrůznějších problémech"..."příprava pro vstup do chráněných dílen"..."slouží jako vzdělávání"..."kamarádi"..."pomoc v zaučení do práce, ale i při soudech, nezaplacení důchodu atd."..."porada a pomoc"... Chráněné dílny jsou "možnost výdělku za smysluplnou práci, naučení se něčeho nového, kontakt s lidmi"..."dílny pro lidi s duševní chorobou, kteří si mohou k důchodu přivydělat"..."pro pacienty se sníženou pracovní schopností"..."možnost být v kolektivu stejně postižených a v neposlední řadě si i přivydělat pár korun"..."výrobky"..."duševně postižení se učí pracovat"..."dílny, ve kterých pracují pod dozorem terapeutů postižení lidé"..."místo, kde nemocní mohou být nějakým způsobem tvořiví a užiteční"..."uzavřené dílny s dohledem".}

Fokus Vysočina spolupracuje se státními a soukromými poskytovateli služeb - psychiatry, psychology a sociálními pracovníky v nemocnici i mimo ni. Naším cílem je prosadit více skutečného respektování občanských práv duševně nemocných, více společenské i majetkové rovnoprávnosti, více porozumění. Služby duševně nemocným by měly být srozumitelné, dosažitelné a vždy by měly respektovat názor svých uživatelů. Nechceme být novou institucí, která bude opět opevňovat hranice mezi "normálními" a "blázny". Naším konečným cílem není pokračování kariéry psychiatrie jiným způsobem, ale její ukončení.

Plány do budoucna
- projekt integrovaných chráněných dílen pro zdravotně postižené občany, hledat cesty na trh práce
- nové formy chráněného bydlení
- projekt spolupráce s ostatními poskytovateli služeb na komunitním systému péče o duševní zdraví
- podpora svépomocného hnutí uživatelů služeb

Fokus Vysočina - sdružení pro péči o duševně nemocné
Datum vzniku: Registrací stanov Ministerstvem vnitra ČR dne 4.11.1992 pod VSC/1- 16081/92-R
Sídlo: Perknov 1840, Havlíčkův Brod, 580 01
Telefon: 0451/254 58
IČO 15060306
Bankovní spojení: Komerční banka Havlíčkův Brod
Číslo účtu: 18631-521 0100

Společnost je členem České rady humanitárních organizací




[Domů  | Zpět]
Chcete-li se kontaktovat s touto organizací, použijte kontaktů na organizaci uvedených na této stránce na začátku.
Sjednocená organizace nevidomých a slabozrakých je správcem tohoto Informačního systému pro zdravotně postižené.
Máte-li připomínky ke vzhledu stránky nebo je v textu překlep či chyba, pište na web@braillnet.cz