Občanské sdružení CESTA

Stacionář pro ZP děti s kombinovanými vadami,

Vítkova 3, 547 01 Náchod - Běloves, tel. 0441 /24 764



Základní charakteristika
Program a cíle stacionáře
Dlouhodobý záměr
Popis projektu
Závěr
Stanovy
Fotografie


Základní charakteristika:

Název zařízení: Stacionář CESTA
Adresa: Vítkova 3, 547 01 Náchod
Zřizovatel: Občanské sdružení CESTA v Náchodě
Registrace MV : MV-VS-1-22863
IČO: 486 53 292
Bankovní spojení: CSOB a. s., divize IPB Nachod, cislo uctu 163530452/5100
Statutární zástupce: Hana BIEHOUNKOVÁ, předseda sdružení

  1. Program a cíle stacionáře:
    • a) Sociálně výchovná péče o děti se ZP a kombinovanými vadami se střední až těžkou MR, ve věku od 3 do 15 let.
    • b) Přiměřená zájmová a pracovní činnost, stravování a hygiena, výuka sebeobsluhy.
    • c) Nezbytná zdravotní péče včetně psychorehabilitace s cílem zvyšovat jejich tělesnou a duševní aktivitu.
    • d) Rozumová a smyslová výchova
    • e) Poradenský servis pro rodiče umístěných dětí, pro rodiny pečující o ZP dítě doma, pro další potřebné občany a pro profesionální pracovníky z různých zařízení a orgánů.
    • f) Výchova pracovníku pro osobní asistenci ZP občanů formou stáží a praxí studentů středních odborných škol se zaměřením na sociální a humanitární práci (např. Evang. akademie, stř. odborné školy pedag. ap.).
  2. Dlouhodobý záměr:
    • Realizací projektu CESTA napomáhat při zapojování ZP populace do školní výuky a do života, její integraci mezi zdravou populaci, pomáhat jim při socializaci ZP.
      Pomáhat zvyšovat a chránit jejich společenskou prestiž, prosazovat jejich zájmy a potřeby, poskytovat ZP a jejich rodinám společenskou a morální podporu.

Popis projektu:

Občanské sdruženi CESTA - stacionář pro ZP děti s kombinovanými vadami ve věku do 3 do 15 let

Ad 1)
Péče o tyto děti je stále ponejvíce zajišťována rodiči,i když Ad 2) je nutné konstatovat, že se situace ve společnosti v této oblasti značně zlepšila. Rodiny s postiženými dětmi většinou žijí bez možnosti užšího kontaktu s okolím, ve kterém by se tyto děti mohly realizovat v rámci svých schopností. Matky, mnohdy samoživitelky, nenacházejí vhodné zaměstnání, nebo pracovní podmínky, které by jim umožňovaly chodit do zaměstnání a současně se starat o postižené dítě. Většinou zůstávají odkázány na dávky sociální péče, mnohdy se rodiče za své postižené dítě stydí, protože okolí jim dává najevo odlišnost dětí, výchovný efekt pak neodpovídá vynaloženému úsilí.
Stacionář s denním provozem představuje optimální kombinaci rodinné a ústavní péče. Každodenní návrat dítěte do rodiny, umožňuje dále rozvíjet a uchovávat citová pouta mezi dítětem, sourozenci a celou rodinou a přáteli. Tento fakt má výchovný vliv i na široké okolí rodiny, rozšiřuje okruh lidí vnímavých a ochotných pomoci při soužití s nemocným člověkem vůbec. Činnost stacionáře zabezpečuje psychomotorický vývoj dítěte, jeho schopnost soužití s kolektivem, získávání návyků pozitivní komunikace,
Projekt se opírá o zkušenosti rodičů,lékařů z oblasti rehabilitace -MUDr. Falta - rehab. primář, dětské psycho. MUDr.Březinové, neurologa, pediatrů a dalších odborníků. Stacionář CESTA je v provozu od ledna r. 1994, k jeho zprovozněni přispěla pomoc okresních a místních, orgánů státní správy, dobrovolná činnost rodičů, sponzorů a jiných subjektů.

Ad 3)
Cíle a program projektu:

Ad 4)
  1. Sociálně výchovná péče o děti se ZP postižením a kombinovanými vadami, se střední až těžkou mentální retardací ve věku od 3 - 15 let.
  2. Přiměřená zájmová a pracovní činnost, stravování, hygiena a výuka sebeobsluhy.
  3. Nezbytná zdravotní péče včetně rehabilitace
  4. Rozumová a smyslová výchova
  5. Poradenský program pro rodiče umístěných dětí a další potřebné občany
  6. Výchova pracovníků pro osobní asistenci ZP (stáže, praxe studentů).
Ad 5)

Hlavním záměrem projektu je výchova dětí k soužití v kolektivu podobně postižených dětí a jejich přiměřená integrace se zdravými dětmi.
Hlavním prostředkem je hra, drobné práce, práce s přírodními materiály, s barvami, reprodukovaná hudba, obraz, mluvené slovo.
Vybavení stacionáře poskytuje podmínky pro rozvoj těchto dětí, umožňuje individuální rozvoj schopností jednotlivce. Dětem přináší pobyt ve stacionáři nejen množství nových vjemů, ale hlavně radost.
Zdravotní péče směřuje k celkovému rozvoji pohybových schopností jednotlivce, k posílení svalové hmoty, podpůrného systému, koordinaci pohybu, motoriky.
V této oblasti činnosti spolupracujeme a využíváme služeb rehabilitačního střediska "Faust" v Náchodě, kde pod odborným dozorem děti cvičí a jejich rodiče se učí spec. cvikům. Toto zařízení pro naše děti zabezpečuje hipoterapie, míčkování, cvičení s míči a jiné rehab. metody. Ve spolupráci s OPPP Náchod a dětsk. psychiatrem MUDr.Březinovou zajišťujeme kvalitní psychoterapii, další specialisté logopedii,spolupracujeme s neurologem a děts. pediatry. Ve spolupráci s OPPP propagujeme a realizujeme pohovory s psychologem, s Úřadem práce se snažíme o zajištění vhodného zaměstnání pro pečující rodiče. Prostřednictvím tisku a sdělovacích prostředků informujeme veřejnost o naší práci, snažíme se aktivně pomáhat při překonáváni barier mezi zdravou populací a ZP. V této oblasti jsme navázali spolupráci s mateřskou školou v bezprostřední blízkostí stacionáře.

Ad 7)

Efektivitu naší práce hodnotí na prvém místě sami rodiče našich dětí. Odborné hodnocení individuelně provádí v rodinách pracovnice specielního pedagogického centra v Náchodě, Mgr. Doudová. Na jejím hodnocení, jeho základě, doporučení, děti mají zpracovány individuelní plány výuky ve spec. třídách pomocné školy, která funguje při stacionáři. Do těchto tříd byli děti zařazeny v letošním šk. roce vzhledem ke skutečnosti, že absolvovaly tříletý přípravný ročník.
Plány výuky realizují spec. pedagogové, které zabezpečuje Zvláštní škola v Náchodě. Funguje tak 1 experimentální rehabilitační třída a 2 třídy nižšího stupně pomocné školy.

Ad 8)

Časový harmonogram projektu od r. 1994 trvá.

Ad 9)

Spolupráce se zařízeními návazné péče - viz spolupráce s SPC a ZVS.

Ad 10)
Supervizorem programu je pracovnice Spec. padag. centra se zvláštní kvalifikací pro tuto práci - Mgr. Iva Doudová. Tato pracovnice provádí supervizi individuelně, osobním kontaktem v rodinách a ve stacionáři.
Při depistážích v okrese Náchod tato pracovnice "objevila" téměř 100 dětí a mládeže se zdrav. postižením, kteří nejsou zapojeni do žádných aktivit, vzdělávání ap.
Naše zařízení má kapacitu max. 20 osob, budeme muset hledat další možnosti aktivizace těchto ladí a to ve spolupráci s Okr. úřadem a dalšími orgány státní správy.

Závěr:
Při realizaci projektu "CESTA" využíváme "civilní službu", která pomáhá nejen při fyzické zátěži s postiženými dětmi, ale vykonává další pomocné práce (úklid, údržbu vozíků a kočárků, mytí nádobí aj.).
Veškerou výchovnou, vzdělávací a rehabilitační činnost je konzultována s odborníky. Tato součinnost je nutnou podmínkou k provázání jednotlivých činností k dosaženi cíle.
V neposlední řadě nám v práci s dětmi pomáhá zabezpečovat vyhovující prostředí Městský úřad v Náchodě, který k tomuto účelu v letošním roce zrekonstruoval budovu, ve které naši činnost můžeme realizovat. Hospodářsko-finanční agendu a mzdovou agendu zajišťujeme prostřed-nictvím profesionální účetní(soukromě), která není zaměstnancem stacionáře.

Stacionář je samostatným právním subjektem, jako zřizovatelem a provozovatelem je Občanské sdružení CESTA v Náchodě. Je neziskovou organizací, hospodaří podle pravidel o neziskových právnických osobách. Finanční krytí rozpočtu získává:

Finanční prostředky získané od sponzorů a dalších dárců jsou smluvně určeny k určitému účelu.



[Domů  | Zpět]
Chcete-li se kontaktovat s touto organizací, použijte kontaktů na organizaci uvedených na této stránce na začátku.
Sjednocená organizace nevidomých a slabozrakých je správcem tohoto Informačního systému pro zdravotně postižené.
Máte-li připomínky ke vzhledu stránky nebo je v textu překlep či chyba, pište na web@braillnet.cz